Komunikat cotygodniowy GOPR Krynica 21-08-2015
GOPR Krynica swoim zasięgiem obejmuje Beskid Sądecki oraz zachodnią część Beskidu Niskiego. W razie zaistnienia jakiegokolwiek zagrożenia lub niebezpieczeństwa prosimy o kontakt pod alarmowe numery telefonów: 601 100 300 lub 985, 18 4712933
GOPR pełni całodobowy dyżur ratowniczy w:
-Centralnej Stacji Ratunkowej w Krynicy Zdroju,
-Rejonowej Stacji Ratunkowej w Piwnicznej Zdroju,
W najbliższy weekend 22-23.08.2015 pełnione będą dyżury ratownicze GOPR w:
-Dyżurce GOPR Schronisko Bacówka Nd Wierchomlą,
-Dyżurce GOPR Schronisko Przehyba
-Dyżurce GOPR Magura Małastowska (Beskid Niski),
-Gościńcu Banica (Beskid Niski).
Wg prognoz pogody, najbliższy weekend będzie w dalszym ciągu słoneczny jednak z częściowym zachmurzeniem, synoptycy ostrzegają przed mogącymi się pojawić się okresowymi deszczami i burzami. Zawsze powinniśmy być przygotowani na zmienne warunki pogodowe, nasz ekwipunek powinien zawierać odzież dającą nam możliwość odpowiedniej adaptacji do warunków pogodowych.
Większość głównych szlaków turystycznych Beskidu Sądeckiego jest w dobrym stanie. Musimy pamiętać, że w górach pogoda może zmieniać się błyskawicznie, wszystkich poruszających po szlakach turystycznych prosimy o rozwagę i przypominamy o dobrym planowaniu wycieczek, oraz zabraniu ze sobą odpowiedniego ekwipunku min:
-mapa terenu - powinna być aktualna, posiadać siatkę geograficzną, czasy przejść,
-kompas,
-odbiornik GPS lub zainstalowaną aplikację w telefonie, która umożliwia odczyt współrzędnych.
Sugerowany zestaw pozwoli nam określić swoją aktualną pozycję w górach, okaże się to pomocne, kiedy w trakcie wędrówki musimy zmienić trasę lub zejdziemy ze szlaku w sposób nieplanowany. W takiej sytuacji powinniśmy rozłożyć mapę, przy pomocy kompasu zorientować ją zgodnie ze stronami świata, następnie przy uwzględnieniu współrzędnych geograficznych, odczytanych z odbiornika GPS, wykorzystując siatkę geograficzną na mapie, możemy określić swoją aktualną pozycję. Umiejętność odczytu danych dotyczących swojej aktualnej pozycji w terenie, pozwoli nam powrócić na szlak, oraz może zdecydowanie przyspieszyć ewentualną pomoc w górach, stosowany format danych GPS wykorzystywany w ratownictwie górskim:
Zachęcamy Państwa do ściągnięcia aplikacji „Ratunek”.
Możliwość ściągnięcia i zainstalowania aplikacji, a także więcej materiałów informacyjnych znajduje się na stronie projektu pod adresem:
Kronika zdarzeń:
19-08-2015 Środa, godz. 16.30 ratownicy GOPR otrzymują zgłoszenie ze schroniska na Łabowskiej Hali, pomocy wymaga 11 letnie dziecko, skarży się na silne bóle brzucha. Na pomoc wyrusza ekipa GOPR równolegle z załogą Pogotowia Ratunkowego, w części górskiej ratownicy zabierają do swojego pojazdu terenowego lekarza Pogotowia Ratunkowego, wspólnie docierają do schroniska. Po wykonaniu wstępnych czynności medycznych transportują pacjenta do karetki pogotowia.
20-08-2015 Czwartek, godz. 8.10 ratownicy GOPR otrzymują zgłoszenie z przysiółka Pod Magurami ok. Piwnicznej Zdrój, pomocy wymaga 67 letni mężczyzna który zasłabł, po przybyciu na miejsce ratownicy GOPR stwierdzają iż mężczyzna ten jest nieprzytomny, błyskawicznie podejmują niezbędne działania ratownicze, jednocześnie wzywając śmigłowiec LPR, na miejscu pojawia się śmigłowiec LPR Sanok który transportuje mężczyznę do szpitala w Nowym Sączu.