W dniu 21 października 2014 roku Sekcja Nowosądecka Grupy Krynickiej GOPR odebrała Tarczę Herbową podczas trwającej Sesji Rady Miasta.
Historia Sekcji trwa nieprzerwanie już od kilkudziesięciu lat i przedstawia się następująco:
W latach 1952 – 1958 ratownicy GOPR pochodzący z Nowego Sącza działali w strukturze Krynickiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powołane zostało w grudniu 1952 r. W późniejszym czasie Krynicki GOPR przemianowano na Grupę Krynicką GOPR. W 1958 roku na Walnym Zebraniu Grupy Krynickiej Stanisław Pudło zgłosił wniosek o powołanie Podgrupy Nowy Sącz. Zalążkiem sądeckiej części Krynickiej Grupy GOPR było siedmiu ratowników spod znaku niebieskiego krzyża – mieszkańców Nowego Sącza. Sekcja zaczęła formalnie działać od stycznia 1959 roku. Pierwszym jej kierownikiem był Stanisław Pudło. Terenem działania jest pasmo Radziejowej oraz Jaworzyny Krynickiej od Żeleźnikowej do Hali Łabowskiej.
W latach 1961 – 1976 Podgrupą kierował Mieczysław Bogaczyk, a jej baza znajdowała się w jego pracowni rzeźbiarskiej przy ul. Długosza. Tu przechowywano sprzęt ratowniczy i odbywały się spotkania i zebrania. W tym okresie na Przehybie powstaje pierwsza stacjonarna dyżurka dla GOPR-owców z Nowego Sącza. W Suchej Dolinie u Jana Gumulaka powstał punkt ratowniczy. W 1974 roku w schronisku na Suchej Dolinie rozpoczęto stacjonarne pełnienie dyżurów. W tym okresie powstają nowe dyżurki na Przehybie, Suchej Dolinie i Łabowskiej Hali. Pojawia się nowoczesny sprzęt ratowniczy i urządzenia łączności.
W 2000 roku Podgrupa zostaje podzielona na Sekcje: Nowosądecką, Stary Sącz, Piwniczna. Od 2005 roku działalność Sekcji Nowosądeckiej, zwłaszcza szkolenia są dofinansowane przez Miasto Nowy Sącz w trybie konkursowym. Od 2007 roku Sekcja realizuje szkolenia wspólnie z ratownikami ze Słowacji i Czech korzystając z dofinansowania z Funduszu Wyszehradzkiego.
Aktualnie Sekcja Nowosądecka to 52 ratowników ochotników i 5 kandydatów. Od stycznia 2005 Sekcją Nowosądecką kieruje Leszek Olech.